25.GELENEKSEL BAHADDİN GAZİ ETKİNLİKLERİ DEDE YAYLASI’NDA GERÇEKLEŞTİ

Vakfımızın Mütevelli Heyet Başkanı ve Bahaddin Gazi Eğitim ve  Kültür Vakfı Müt. Hey. Bşk. Yardımcısı Şahin KARATAŞ’ın protokol konuşması:

Sayın Valim
Sayın Milletvekillerim
Sayın Belediye Başkanım
Sayın Rektörüm
Sayın Protokol
Sayın Basın Mensupları
Uzaktan ve yakından törenimize gelen Bahaddin Gâzi gönüldaşları
Hanımefendiler
Beyefendiler
25. Geleneksel  Bahaddin Gâzi Etkinliklerine hepiniz Hoşgeldiniz Sefalar getirdiniz. Hepiniz BGEKV adına en kalbî hürmetle, muhabbetle selamlıyorum.
Değerli Bahaddiin Gâzi  Gönüldaşları

Her yörenin bir manevi büyüğü vardır. O yörenin insanının, toprağın üstündeki gönül sultanları olduğu gibi, toprağın altındaki bu mümtaz HAK dostlarına da sahip çıkması bir vecibedir.  Yakın çevremizde Kastamonu’da Şeyh Şaban-ı Velî, Çerkeş’te Pirî Sânî, Atkaracalar’da Hoşlamlar, Gerede’de Ramazan Efendi, Bolu’da Hayrettin Tokadî, Bartın’da Ebu’d Derdâ, Safranbolu’da Ergüllü Baba bildiğimiz ziyaret yerleridir.

Nur saçan kandillerdir türbeler. İslâmın ve Türkün en sağlam mühürleridir türbeler. Horasan Erenleri gittikleri Coğrafyanın  İslamlaşmasına, Türkleşmesine canla hizmet eden kolonizatör dervişlerdir.
Bu manada Karabük’ümüzün manevi kurucusu Horasan evliyalarından Bahaddin Gâzi Hazretleridir. Bahaddin Gâzi , yaklaşık, 300 yıl kadar önce yöremize Horasan’dan gelmiş bir veli, bir mürşid-i kâmil, bir alp Eren’dir. 13 haneli bir köy olan şimdiki Karabük Mahallesi’ne yerleşip, köyde çobanlık yapmaya başlamıştır. Allah dostlarının üzerinde evliyalık hırkası yoktur. Zahiren bakıldığında herkes gibi bir insandır. Ancak bütün HAK dostları gibi, Bahaddin Gâzi Hazretleri de hem gönül imarı, hem yörenin imarı için büyük uğraş vermişlerdir.

“Elâ inne evliyaallah. Lâ havfün aleyhim ve lâ hüm yahzenûn”
Allah’ın veli kulları için ne bir korku ne bir hüzün vardır.

Bu vesile ile önceki yıl Hakkı’ın rahmetine tevdi ettiğimiz Kurucu Başkanımız H.Mustafa Boyraz üstâdımızı bu vesile ile rahmetle anıyoruz. Katılımlarınızdan, maddi-manevî desteklerinizden dolayı şükranlarımızı arz ediyorum.
Horasandan gelen Alp Erenler
Anadoludan vefa beklerler

Tarih seni tanır Geyikli Baba
Bu topraklar ya veli ya Şüheda!